"OH MY GOD I WON": Grant Denyer wins Gold Logie for axed show

4 min read
Grant Denyer Chris Hyde/Getty Images

Plus the full list of winners from TV's night of nights

The time has come. The biggest award of TV's night of nights, the Gold Logie.

Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)

Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia,

Foxtel — Lifestyle)

Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)

Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)

Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)

Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

It was clear many wanted either Tracey Grimshaw or Gran Denyer to win and even though his show got axed, Denyer took out the award everyone was waiting for.

He was more shocked than anyone.

"OH MY GOD I WON! Jesus."

grant-

Denyer gave special thanks to Hard Chat comedian Tom Gleeson, who mounted a one-man campaign to get votes for the Family Feud host.

“Tom Gleeson, thanks. 

"Sometimes in this country you need an angry redhead to get things done, and Pauline Hanson wasn’t available.”

Denyer continued to reveal how important Family Feud was to him.

"This show has been incredible to me in my life.

"Family Feud came a long at a time in my life where I thought I wouldn't work again.

“I wasn’t very well.... I was pretty sad and a bit lost and was in a bit of a hole. I was very unwell and it gave me a ladder out of that hole that particular time. It gave me my mojo back, it gave me my courage and confidence.

"Family Feud thank you so much, you saved me."

Through tears he thanked his wife, Cheryl:

"We bloody did it. I owe this to you."

The popular personality ended his speech with a final:

"Survey says, thank you for making this your top answer!"

Denyer also won a 'Logie for the Most Popular Presenter'.

If you missed the show catch up on Julia Morris' performance, Bert Newton's questionable speech and Olympia Valance's show-stopping gown. 

Plus, have a look at the full list of winners:

MOST POPULAR ACTOR

Aaron Jeffery (Underbelly Files: Chopper, Nine Network)

Erik Thomson (800 Words, Channel 7)

Luke McGregor (Rosehaven, ABC)

Ray Meagher (Home And Away, Channel 7) WINNER

Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)

MOST POPULAR ACTRESS

Asher Keddie (Offspring, Network Ten)

Celia Pacquola (Rosehaven/Utopia, ABC)

Deborah Mailman (Cleverman, ABC)

Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten) WINNER

Julia Morris (House Husbands, Nine Network)

MOST POPULAR REALITY PROGRAM

I’m A Celebrity … Get Me Out Of Here! (Network Ten)

Married At First Sight (Nine Network)

My Kitchen Rules (Channel 7)

The Block (Nine Network) WINNER

Travel Guides (Nine Network)

MOST POPULAR PRESENTER

Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)

Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia,

Foxtel — Lifestyle)

Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)

Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten) WINNER

Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE

2017 AFL Grand Final (Channel 7)

2017 Australian Open Men’s Final (Channel 7)

Bathurst 1000 (Network Ten) WINNER

Jeff Horn v Manny Pacquiao (Foxtel — MAIN EVENT)

The 2017/2018 Ashes (Nine Network)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST POPULAR NEW TALENT

Dilruk Jayasinha (CRAM!, Network Ten; Utopia, ABC) WINNER

Matty Johnson (The Living Room, Network Ten)

Sam Frost (Home And Away, Channel 7)

Sophia Forrest (Love Child, Nine Network)

Sophie Dillman (Home And Away, Channel 7)

MOST POPULAR COMEDY PROGRAM

Have You Been Paying Attention? (Network Ten) WINNER

Here Come The Habibs (Nine Network)

Hughesy, We Have A Problem (Network Ten)

Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)

True Story With Hamish & Andy (Nine Network)

MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM

Michael Hutchence: The Last Rockstar (Channel 7)

Struggle Street (SBS)

The Queen & Zak Grieve (Foxtel — Crime + Investigation)

War On Waste (ABC) WINNER

You Can’t Ask That (ABC)

MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM

Better Homes And Gardens (Channel 7)

Gardening Australia (ABC)

Selling Houses Australia (Foxtel — Lifestyle)

The Checkout (ABC)

The Living Room (Network Ten) WINNER 

HALL OF FAME AWARD

60 Minutes (Nine Network)

MOST POPULAR DRAMA PROGRAM

Doctor Doctor (Nine Network)

Home And Away (Channel 7)

Love Child (Nine Network)

Offspring (Network Ten)

Wentworth (Foxtel — Showcase) WINNER 

MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE

Romper Stomper (Stan) WINNER

Safe Harbour (SBS)

Seven Types Of Ambiguity (ABC)

Underbelly Files: Chopper (Nine Network)

Wake In Fright (Network Ten)

TV WEEK GOLD LOGIE

Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)

Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia,

Foxtel — Lifestyle)

Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten) WINNER

Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)

Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)

Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

MOST POPULAR DRAMA PROGRAM

Doctor Doctor (Nine Network)

Home And Away (Channel 7)

Love Child (Nine Network)

Offspring (Network Ten)

Wentworth (Foxtel — Showcase) WINNER

MOST POPULAR ENTERTAINMENT PROGRAM

Anh’s Brush With Fame (ABC)

Family Feud (Network Ten)

Gogglebox Australia (Foxtel/Network Ten) WINNER

Hard Quiz (ABC)

The Project (Network Ten)

MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES

A Place To Call Home (Foxtel — Showcase)

Doctor Doctor (Nine Network)

Harrow (ABC)

Top Of The Lake: China Girl (Foxtel — BBC First)

Wentworth (Foxtel — Showcase) WINNER

MOST OUTSTANDING ACTOR

Damon Herriman (Lance Gowland, Riot, ABC)

Ewen Leslie (Ryan Gallagher, Safe Harbour, SBS)

Hugo Weaving (Alex Klima, Seven Types Of Ambiguity, ABC) WINNER

Lachy Hulme (Blake Farron, Romper Stomper, Stan)

Rodger Corser (Hugh Knight, Doctor Doctor, Nine Network)

MOST OUTSTANDING ACTRESS

Elisabeth Moss (Robin Griffin, Top Of The Lake: China Girl, Foxtel — BBC First)

Kate Atkinson (Vera Bennett, Wentworth, Foxtel — Showcase)

Kate Box (Marg McCann, Riot, ABC)

Leeanna Walsman (Bree Gallagher, Safe Harbour, SBS)

Pamela Rabe (Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel — Showcase) WINNER

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

Aaron Pedersen (Frank Gibbs, A Place To Call Home, Foxtel — Showcase)

Alex Dimitriades (Doc Tydon, Wake In Fright, Network Ten)

Anthony Hayes (Mitch, Seven Types Of Ambiguity, ABC)

David Wenham (Jago Zoric, Romper Stomper, Stan)

Hazem Shammas (Ismail Al-Bayati, Safe Harbour, SBS) WINNER

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

Celia Ireland (Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel — Showcase)

Elsa Cocquerel (Michelle, Wolf Creek, Stan)

Jacqueline McKenzie (Gabe Jordan, Romper Stomper, Stan) WINNER

Jenni Baird (Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel — Showcase)

Nicole Chamoun (Zahra Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)

MOST OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM

Crash The Bash (Foxtel — Nickelodeon)

Get Arty (Channel 7)

Grace Beside Me (NITV)

Little J & Big Cuz (NITV) WINNER

Mustangs FC (ABC ME)

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE OR PUBLIC AFFAIRS REPORT

“Don Burke Special” (A Current Affair, Nine Network)

“Escape From Salt Creek” (60 Minutes, Nine Network)

“Haiti Uncovered” (Sunday Night, Channel 7)

“Pumped” (Four Corners, ABC)

“The Siege” (Four Corners, ABC) WINNER

Image credit: Getty Images

ENOUGH WORDS! RELAX YOUR EYEBALLS WITH THIS VIDEO 

Will Chrissie Swan answer Fitzy & Wippa’s call in Celebrity screeners?

 

Written By Christina Cavaleri

"We’re really disappointed."

Channing Tatum and Jenna Dewan-Tatum

"The public saw Channing and I in this idealised romanticised light."

The older I get the more I relate to Miss Trunchball tbh.